INFOLINIA CODZIENNIE 8.00 - 21.00

+48 575 081 111

10 pytań o panele fotowoltaiczne

Przedstawiamy Wam listę pytań, które najczęściej zadawali nam klienci podczas ponad 1000 instalacji!

Sprawdź czy możesz zaoszczędzić na energii i ile zyskasz na montażu paneli fotowoltaicznych.

1. Czym różni się panel fotowoltaiczny od kolektora słonecznego?

Podstawową różnicą jest to, że kolektory słoneczne w przeciwieństwie do paneli fotowoltaicznych nie produkują energii elektrycznej.

Dzięki panelom fotowoltaicznym, które wykorzystują słońce do produkcji energii elektrycznej, możesz ją wykorzystać w dowolny sposób np.: do ogrzewania czy oświetlenia.

2. Jak działają panele fotowoltaiczne?

Cała instalacja składa się z ogniw fotowoltaicznych zbudowanych z krzemu, które tworzą tak zwane moduły, to właśnie z modułów złożony jest panel, który zmienia energię słoneczną w elektryczną.

3. Czy opłaca się w Polsce inwestować w panele fotowoltaiczne?

Oczywiście, że tak! W Polsce mamy około 1.600 godzin słonecznych w ciągu roku i nie chodzi tutaj wyłącznie o dni pełne słońca, instalacja fotowoltaiczna generuje również energię w zimie.

Kalkulator korzyści

4. Kiedy zwróci się inwestycja?

Oczywiście zakup instalacji nie zwraca się jednego roku, musisz to potraktować bardziej jako inwestycję długoterminową, jednak przy stale rosnących cenach za energię ten zakup z pewnością przyniesie korzyści. Szacuje się, że zwrot z instalacji następuje w przeciągu 8 do 10 lat.

5. Czy mogę jakoś wykorzystać nadmiar wyprodukowanej energii?

Zdecydowanie tak! Istnieją specjalne regulacje, które określają warunki współpracy z producentami, a dystrybutorami energii elektrycznej, oznacza to, że nadmiar wyprodukowanej przez Ciebie energii przekazywany jest do dystrybutora, a Ty możesz go odebrać w dowolnym momencie. Musimy jednak pamiętać, że dystrybutor pobierze 20% wyprodukowanej przez Ciebie energii w zamian za jej magazynowanie.

6. Jak duża musi być instalacja, aby zaspokoiła zapotrzebowanie domu?

Każda instalacja jest projektowana indywidualnie, jednak szacuje się że statystyczne gospodarstwo domowe zużywa rocznie około 2200 kWh, przekładając to na instalację fotowoltaiczną będzie to wielkość około 2500 Wp.

7. Ile energii może wytworzyć instalacja fotowoltaiczna?

To ile uzyskamy energii zależy od jej mocy, konta nachylenia dachu, kierunku względem południa oraz oczywiście naszej lokalizacji. Średniej wielkości instalacja fotowoltaiczna o mocy 3,5 kW może wyprodukować około 3500 kWh w skali roku.

8. Czy instalacja działa w zimie?

Oczywiście, że tak! Musimy jednak pamiętać, że w pochmurne dni mogą wystąpić spadki w produkcji, ponieważ słońce słabiej przenika przez chmury.

9. Czy mogę kupić i samodzielnie zainstalować panele?

Zakupu i dostawcy możesz dokonać samodzielnie, jednak do montażu wymagane jest doświadczenie dlatego warto wybrać firmę, która kompleksowo zajmuje się projektowaniem oraz instalacją paneli fotowoltaicznych.

10. Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Każda instalacja musi być wyceniona indywidualnie, warto skorzystać z bezpłatnej wyceny instalacji paneli fotowoltaicznych.

Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

ZGADZAM SIĘ POLITYKA PRYWATNOŚCI